Pavel Netušil

Záleží nám na našich dětech?

 Mnoho měst má ve zvyku předat nějaký ten dáreček dítěti, které se v něm narodilo jako první v daném roce. V Jihlavě je součástí dárečku tradičně také pětitisícikoruna. Letos však nastal s předáním dárku velký problém.

Matka dítěte totiž podepsala reverz a odešla z porodnice neznámo kam. Dítě nechala v inkubátoru. Mimochodem - v inkubátoru je miminko také kvůli matky, protože jde o silnou kuřačku, která se kouření nevzdala ani během těhotenství. Nastalo to, co muselo - dítě přišlo na svět předčasně s výrazně sníženou porodní váhou, jak je tomu u kuřaček pravidlem. Kromě toho má srdeční vadu. Jak postihl nikotin miminko v dalších ohledech, to se teprve uvidí, pokud se ho podaří zdárně vypiplat. 

Stalo se to, co všichni čekali. Jakmile se rómská maminka (studentka střední školy) dozvěděla o odměně, která ji čeká, v tu ránu byla zpět v nemocnici i se svou matkou a zdůvodněním, že nemocnici opustila, protože se bojí uzavřených prostor. Nelze se divit radnici, že se obává, že nemocnici i dceru vzápětí po převzetí pěti tisíc opět opustí - proto s vyplacením odměny váhá. Jaký je váš názor, vyplatili byste odměnu 5000 Kč v tomto případě?

Je zvláštní, že takoví lidé, kteří nemají o své děti žádnou starost, mívají těch dětí více, než zbytek populace. Co z toho ale lze odvodit pro budoucnost celé populace?
A zbytek populace, který se o své děti stará více či méně vzorně? Je v souladu s péčí o naše děti, když máme na každého kojence dluh 111 000 a po příštím roce bude o dalších 20 000 vyšší? Nikdo není ochoten k žádné formě šetření, které by se dotklo jeho peněženky. Strana, která slíbí vyplatit třinácté důchody a zrušit restriktivní opatření při vyplácení nemocenských, sbírá u voličů plusové body jako na běžícím pásu. Kdo asi bude muset platit naše dluhy?

 4. 1. 2010

Diskuze k článku

Bohužel zatím k článku nejsou žádné komentáře.

Připoj komentářTato diskuze je moderovaná. Komentáře obsahující vulgarizmy budou vymazány.
Jméno:
Nadpis: