Pavel Netušil

Vzpomínka na listopad 1989

 
V onom roce jsem se jako student Pedagogické fakulty Ostrava zúčastnil stávky studentů. Byli jsme myslím posledním krajem české části ČSSR, který povstal, protože nikde neměla KSČ tak silnou pozici, nikde nebyla dělnická třída tak silná jako zde. Profesionální vojáci, pracující ocelového srdce republiky i havíři pilně plnili své plány a ostatně mnozí z nich dosud svými hlasy živí následovníky těch "kádrů", proti kterým jsme povstali. Praha se bouřila již o víkendu po páteční demonstraci, my v Ostravě jsme se podrobnosti dozvídali až během týdne a teprve v pondělí 26. 11. se podařilo zorganizovat první protesty.

Pak už to však šlo rychle. Studentky ovládající psaní na stroji obsadily všechny dostupné studovny, dostaly informační letáky a opisovaly a opisovaly. Brzy se našli odvážní pracovníci školy, kteří nám zapůjčili stroje na xeroxové kopie, které práci výrazně zefektivnily. Psalo se 24 hodin denně a studenti letáky roznášeli nejen po Ostravě, ale záhy je vozili i do svých bydlišť, aby tam informovali své spoluobčany. Národ se měl dozvědět pravdu a národ studenty vyslyšel.
V Příboře byl s letáky ovšem velký problém. Lidé mi nadávali, že ničím městský majetek, když jsem vylepoval letáky na sloupy pouličního osvětlení nebo na sloupy elektrického vedení. Svou trasu Příborem jsem vždy musel absolvovat opakovaně, protože značná část letáků byla již v době opakované obchůzky stržena. Byla to pohnutá doba a v každém z nás aktivních studentů něco zanechala.
 

Podívejte se prosím na naskenované dokumenty z konce roku 1989 a vzpomeňte si při dnešním výročí na to, čeho všeho jsme se před 21 lety zbavili:

Prohlášení stávkujících studentů žádajících odstoupení krajských orgánů strany i státu. Za vinu jim bylo dáváno zejména to, že občané nejsou informováni o tom, že žijí v jednom z nejhorších živ. prostředí v Evropě, mnohonásobně překračující hygienické normy ČSSR.  

Akční program stávkujících studentů  

první (později přepracovaná) verze požadavků stávkujících studentů vůči Pedagogické fakultě  

Diskuze k článku

Bohužel zatím k článku nejsou žádné komentáře.

Připoj komentářTato diskuze je moderovaná. Komentáře obsahující vulgarizmy budou vymazány.
Jméno:
Nadpis: