Pavel Netušil

Vydělají kantoři na reformním úsilí nové vlády?

Už mě přestává bavit pořád číst v novinách i na internetu to, jak se mají kantoři skvěle, protože všem se bude ubírat 10 % z platu a jim ne. Tyto mediální informace vedou mezi lidmi k neopodstatněné závisti, která mne dohnala až k sepsání tohoto stručného článku.

Kantorům možná příští rok neubydou peníze tolik jako ostatním, ale tolik diskutované snížení platu pocítili již v letošním roce. Loňský rok 2009 byl zvláštní tím, že zvýšené nároky na zavádění reforem v souvislosti s tzv. "Rámcovými vzdělávacími plány" pocítili kantoři na konci roku v nezvykle vysokých odměnách. Nároky na zavádění RVP do praxe neklesají, naopak přibyly další úkoly v souvislosti se státními maturitami. Dokud nebudu znát sumu odměn na konci tohoto roku, nemohu činit přesnější závěry, avšak dle sdělení vedení školy nelze počítat s jinými než výrazně podprůměrnými odměnami. Kromě toho mi osobně byl od května tohoto roku snížen osobní příspěvek o 1100 Kč (měsíčně). Jsem si jist, že až porovnám rok 2010 s rokem 2009, dojdu k většmu propadu než 10 %, které cloumají dnešní státní správou. To vše natruc faktu, že jsem si koncem roku 2009 platově polepšil následkem ukončení 15 let započtené praxe (ten platový posun byl přibližně 700 hrubého). Paradoxně budou postiženi nejvíce ti kantoři, kteří jsou za své pracovní úsilí a výsledky nejlépe hodnoceni mimořádnými odměnami. Celkově však na naší škole určitě překonáme pokles o 10 % i jako celý učitelský sbor.

Zatímco v mnoha zemích západní Evropy jsou učitelé hodnoceni na úrovni dvojnásobku průměrného platu, čeští kantoři letos bezpochyby nedosáhnou ani na ten průměr. Myslím, že závistivé poznámky opravdu nejsou na místě.

Diskuze k článku

Hanka - [00:37 10.10.2010]

Názorná ukázka toho, jak informace z tv a tisku mohou působit klamně... Jen malý člověk závidí. Zdraví Vás Hanka Němcová :-)

Připoj komentářTato diskuze je moderovaná. Komentáře obsahující vulgarizmy budou vymazány.
Jméno:
Nadpis: