Pavel Netušil

MGP je nejlepší gymnázium na cizí jazyky v kraji - nebo ne?

 Tak máme za sebou státní maturity. Černá díra na peníze s krycí značkou CERMAT sice nebyla do 29.8. schopna dodat řediteli MGP výsledky celé školy (pouze konkrétních maturantů), v průběhu prázdnin se však alespoň nějaké výsledky dostaly na světlo světa díky krajům. V Moravskoslezském kraji jsme se tak mohli dozvědět, že gymnáziem s nejlepšími výsledky v cizích jazycích je právě Masarykovo gymnázium v Příboře. Hurá! Nebo je v tom nějaký háček?

Školy byly od počátku proti nějakým dalekosáhlým provádění "žebříčků" z několika důvodů. Pro mne osobně je toto srovnávání směrodatné vlastně jen v českém jazyce - této maturity se museli totiž zúčastnit bez výjimky všichni. Ale i zde je jedno "ale" - čtvrtinu bodů získávali studenti v ústní zkoušce, kde o bodech rozhodovala maturitní komise, ve které měl výrazné slovo vyučující daného studenta - a nelze zpochybnit, že přísnost jednotlivých vyučujících je různá, tak jako jsou různé i nároky na jednotlivých školách.

Pokud jde o státní část maturity z cizího jazyka, musíme si klást otázku, kdo se vlastně této zkoušky zúčastnil. Zákon stanovil, že si studenti mohou vybrat mezi zkouškou z cizího jazyka a matematiky, a protože matematika je strašákem téměř na všech školách, dopadlo to jednoznačně - výrazná většina študáků dala přednost zkoušce z cizího jazyka. A jak tomu bylo na MGP v Příboře?

Vedení naší školy zcela v souladu s pravomocemi danými novým školským zákonem stanovilo, že kdo si nezvolí matematiku ve "státní" části maturitní zkoušky, ten si bude muset vzít matematiku v části profilové, tedy projde si klasickou ústní zkouškou z matematiky, jak ji znají ti, kdo maturovali ještě podle předchozího zákona. Zeptejte se kteréhokoli maturanta tohoto "pokusného" ročníku a každý vám odpoví stejně - tato podoba maturity z matematiky je nesrovnatelně těžší než základní verze "státní" maturity z matematiky. Důsledek? Na naší škole se studenti houfně hlásili ke státní maturitě z matematiky a zkoušky z cizího jazyka absolvovali pouze ti, kteří se cítili dobří v matematice, tedy do jisté míry "elita" gymnázia. Podle informace vedení naší školy se státní maturity z cizího jazyka účastnilo pouhých cca 5 studentů maturitního ročníku MGP.

Takže kraj vlastně poměřuje průměrný výsledek elity MGP s průměrnými výsledky většiny studentů v libovolném jiném gymnáziu. Ještě se divíte, že jsme dopadli nejlíp? Když vedení školy rozhodlo o povinné maturitě z matematiky, zajisté nikomu nedošlo, že se tím dává základ pro famózní úspěch gymnázia v oblasti cizích jazyků! Ba co víc, lepší reklamu si naše gymnázium ani nemohlo přát! Tomu říkám pozitivní sekundární efekt!

Na závěr ještě velmi důležité upozornění: kdyby naši dobří matematici neuměli výborně cizí jazyk, tento výsledek by nebyl možný. Takže máme být na co hrdi a státní maturita bezpochyby prokázala kvalitu výuky angličtiny na MGP, i když je tento skvělý výsledek výsledkem poněkud neobjektivního srovnávání.

Jaký názor máte vy?

Diskuze k článku

Eva Musilová (M 2011) - [11:52 27.08.2011]

No, nemyslím, že by výuka cizích jazyků na MGP byla tak výborná:-)...Jako student "nejlepší" skupiny angličtiny ale musím říct, že náš vyučující uměl/umí skvěle anglicky, jenže je rozdíl umět jazyk a umět učit. Totéž s němčinou - klaním se znalostem vyučujícího, jenže... O výuce v některých dalších skupinách jsem mnohé slyšela a jednou jsem se takové výuky v rámci suplování nepřímo zúčastnila jako nezávislý pozorovatel...zkrátka, výuka cizích jazyků na MGP je na dobré úrovni, ale možná by se mohla trochu zlepšit:-)...

Nt - žebříčky [20:27 21.08.2011]

Žebříčky jsou dobré, ale nespravedlivé v tom, že neberou v potaz kvalitu vstupní základny. Pokud se provinční gympl typu NJ, který z existenčních důvodů bral až do loňska vše, co mělo nohy a hlavu, chce srovnat s prestižní ostravskou školou, tak nemá šanci. Kraje však mají své žebříčky, které jsou daleko objektivnější díky testování společností SCIO. Ta měla vstupní výsledky díky tomu, že měla pod palcem přijímačky. Stačilo přidělat pár testů z fyziky, biologie a tak. Získal se průměrný percentil třídy (školy), který se porovnal s průměrným percentilem ve čtvrťáku. Tak lze zjistit, která škola studenty pozvedne a která je naopak nechá hnít. Někde na stránkách mám výsledek svých čtvrťáků ze šk. 2008/09 (učil jsem tenkrát v tom ročníku jen 4.A). Na základě těchto údajů byl zřejmě výrazně omezen počet studentů, které kraj dovolil přijmout gymnáziu Nový Jičín...

Bohdan Knězek - Zebricky [19:03 21.08.2011]

Dle meho nazoru nema statni maturita bez srovnavani skol vubec zadny smysl..

Připoj komentářTato diskuze je moderovaná. Komentáře obsahující vulgarizmy budou vymazány.
Jméno:
Nadpis: