Pavel Netušil

Internetové nesmysly, nepravdy a jiné bláboly biologického charakteru

Javorovým sirupem a sodou proti rakovině!

Další neodolatelná chuťovka; laik zírá, onkolog balí fidlátka a odchází do předčasného důchodu.

Čínské regenerační centrum WINALITE

Opravdová chuťovka pro každého, kdo se vyzná alespoň v základech středoškolské fyziky, biologie  a chemie. Již úvodní věta: "Bola tu po prvý raz použitá metóda biofotónov pre kvantovú teleportáciu aktívnych prírodných komponentov." nás neomylně teleportuje do říše nadpozemské fantasmagorie a magického šílenství. Nenechejte si tyto bláboly ujít!

Jeď na vodu

Stránky věnované přístroji, který umožní osobnímu automobilu využívat jako palivo vodu, jsou na první pohled totálně mimo mísu. Z fyzikálního pohledu odporuje přístroj termodynamickým zákonům. Z hlediska gramatického a typografického je popis výrobku paskvil, který by neprošel ani jako práce studenta prvního ročníku gymnázia. Posuďte sami, zde je ukázka:

Vodík a Kyslík,který je extrémně rychle vznětlivý, výrazně podporuje hoření.V motoru  se smíchá s nasátým vzduchem, palivem- uhlovodíky,a díky toho,  směs pak v momentě zápalu ,chytne ve spalovacím prostoru rychleji než bez H2+O  a výrazně tak zvýší efektivitu spalování.

Nepřipomíná vám to strojový překlad?  Podrobnější rozbor nesmyslnosti údajů o přístroji nabízeném v "akci" za "pouhých" 6900 Kč, najdete zde.

Granderova voda

Univerzální zázračný prostředek
Reklamu na Granderovu vodu s heslem „Vodovodní voda s nesmírnou silou do každé rodiny" zveřejnil 17. října 1999 na svých stránkách velký rakouský deník KURIER a v redakčním článku uvedl, že voda upravená pomocí Grander®-Technologie mírní nebo dokonce léčí ekzémy, akné, boreliózu, migrénu, deprese, revma, astma, poruchy krevního oběhu, žaludeční a ledvinové potíže a dokonce rakovinu. To ale nebylo všechno. Při zalévání Granderovou vodou se prý rostlinám lépe daří, zároveň ale ničí řasy (to jsou ovšem také rostliny) v bazénu. Takže univerzální zázračný prostředek. U nás se prodejem "revitalizátorů", které pouhým pobytem vodovodní vody poblíže nádobky s Granderovou vodou udělají z vodovodní vody zázračný všelék, zabývá firma VodaEco.

Dotyčný článek zvedl ze židle univerzitního profesora Dr. Ericha Edera, který uvedl několik jasných argumentů, proč je reklama na tuto vodu zjevným nesmyslem (mimo jiné odporuje 2. termodynamickému zákonu). Firma podnikatele Grandera jej zažalovala (šlo o formulaci, že jednání této firmy "hraničí s podvodem") a trvalo 4 roky, než se obhájil a soudně prokázal, že podnikání této firmy je založeno na zjevných lžích. Ještě hůře dopadla firma na Novém Zélandu, kde byla Granderova odbytová firma odsouzena za klamání zákazníků a hospodářská komora k tomu ve svém tiskovém sdělení uvedla, že testy neprokázaly žádné měřitelné rozdíly mezi Granderovou aktivovanou vodou a vodou neaktivovanou. U nás se však bohužel nesetkává firma VodaEco s žádnými problémy.

Blíže o této problematice píše tento článek Milana Urbana.

Pí-voda

Velmi podobný blábol, doplněný neuvěřitelným fyzikálním vysvětlením.

V pí-vodě mohou společně žít sladkovodní i mořské rybičky (to je fyziologická nemožnost, protože potřebují odlišné prostředí), údajně se v ní nekazí maso (takže je baktericidní díky tomu, že je neionizovaná a tím „chráněná“ – před čím, před ionizací? Proč by díky tomu měla být baktericidní?). Pí-voda prý v organismu „zvyšuje hustotu biologické vody“ (co to má být?), má oproti běžné vodě daleko menší shluky molekul a vychází z ní silná živočišná aura. Obsahuje chloridy železa, které reagují na zemský magnetismus a tím oživují a omlazují lidské tělo. Chloridy železa si také dokáží zapamatovat, v jakém bílkovinném prostředí byly v minulosti, a mohou tyto bílkoviny ze své paměti reprodukovat. 

Typická ukázka toho, že čím víc blábolů do spotřebitele nahustíte, tím větší máte marketingový efekt. Přitom by stačilo tak málo - aby lidé dávali pozor v hodinách biologie, chemie a fyziky a dokázali nabyté informace konfrontovat s reklamními nesmysly.

Objektivní informace o pí-vodě ve zkratce

Voda světla

Totéž v bleděmodrém. 25 ml za 170 Kč. Posiluje každou buňku v těle! Celkově harmonizuje, pročišťuje a vitalizuje! Působí blahodárně na celý organismus. Posiluje imunitní systém!

 

Vysoušeče zdiva firmy Wigopol

Pracují na základě blíže nespecifikované kosmické energie, a jejich výrobce proto obdržel po zásluze Stříbrný Balvan za rok 2006. Přístroj se nicméně stále prodává, aniž by existovalo vědecké opodstatnění pro jeho existenci. Inu kdo věří, ať kupuje!