Pavel Netušil

Drobnosti, postřehy, aktualitky

Výsledky státních maturit - úspěch MGP Příbor

Podrobnější výsledky budeme vědět až poslední srpnový týden, již nyní lze ale říci, že jsme nedopadli vůbec špatně! maturanti z biologie zvládli test s výsledným percentilem v rozmezí 84 - 97 %, takže nejhorší z našich maturantů měl výsledek lepší než 84 % ostatních absolventů tohoto testu. V cizích jazycích jsme dokonce dopadli nejlépe v celém kraji! Maturity nezvládli pouze dva naši studenti - o tom jsme se však již bavili. (červenec 2011)

Ředitel MGP Příbor citován na celostátním serveru Novinky.cz

Šlo o jeho názor na únik pracovních listů ke státní maturitě z CERMATu. (únor 2011)

Jak se baví Rusové?

Překládají Jožina a vystupují s ním v TV soutěžích !

Konec světa roku 2012 nebude

Přečtěte si zajímavý článek České astronomické společnosti!

Další zářez naší skvělé Poslanecké sněmovny (27. 1. 2010)

Citát z Novinek.cz:

Do programu schůze PS poslanci ČSSD a KSČM zařadili prakticky všechny své návrhy, zatímco návrhy předložené kabinetem premiéra Jana Fischera až na výjimky ignorovali. Stejně se vedlo i zákonům navrhovaným ostatními stranami.
Ministr financí Eduard Janota poslancům připomněl, že nezařadili na program schůze dluhopisný program, kvůli čemuž dojde k prodražení správy státního dluhu o dvě miliardy. "Vy se tady handrkujete o 750 miliónů na dorovnání mateřské, ale zároveň odepíšete dvě miliardy, které budeme muset zbytečně zaplatit," připomněl Janota.

Mám nápad - podobné přehmaty by měla mít PS povinnost uhradit ze svého. V tomto případě jejich vinou přijdeme všichni o dvě miliardy, takže dar deseti miliónu České republice od každého z poslanců by tento dluh smáznul! A jsem přesvědčen, že drtivá většina poslanců by tuto pro mne stěží představitelnou sumu snadno dala dohromady.

Fabrika na tituly s krycím názvem Právnická fakulta Západočeské univerzity opět po čase probudila český smysl pro humor

Hlášení místního rozhlasu:

„Kdo ještě není JUDr., autobus do Plzně odjíždí zítra v 8,00 hod. od kravína".
 

Výroba ropy na obzoru - to je bomba! 22.9.2009

Tak to je dobré, jestli je to skutečně pravda, nemusely by mé dcery zažít situaci, kdy ve světě dojde ropa! Čtěte!

Facebook - ani já jsem neodolal

Nabídky na zapojení se množily, množí se i počet přístupů na mé stránky z tohoto serveru. Koncem června 2009 jsem se tedy i já zaregistroval. Rozhodně si však nehodlám hrát na "sběrače přátel". Fotoalba však zveřejňuji i "přátelům přátel", takže by k nim teoreticky většina mých studentů měla mít brzy přístup. 

TOP 09 na Facebooku

25. 3. 09 - padla vláda

Píšu na to téma článenek o české zálibě negovat cokoli za jakoukoli cenu.

29. 3. 09 - zemřel Miroslav Moravec

Moravec ztvárnil stovky rolí na divadelním jevišti, ve filmu, v rozhlase i v televizi. Exceloval v dabingu, kde svůj zvučný basbaryton propůjčil inspektoru Kojakovi, komisaři Moulinovi, Jeanu Maraisovi, Alainu Delonovi, Jeanu-Paulu Belmondovi i Henrymu Fondovi.

Zemřel stejně jako mnoho jeho kolegů, známých kuřáků - podlehl rakovině plic.

21. 3. 09 - předávání Andělů

Anděla za videoklip roku dostali bratři Ebenové za klip "Folklóreček". Podívejte se na něj, podle mne byla tato cena udělena zcela právem.

7. 9. 08 Aféra kolem kompromitujících materiálů na Vl. Tlustého

Mám rád jasné argumenty a dnes se mi podařilo jeden takový zaslechnout. Když včera Mirek Topolánek emotivně hřímal na sjezdu SZ, že Morava a Tlustý se mají vzdát svých mandátů, uvedl, že Tlustý "obcházel poslance s nabídkou kompromitujících materiálů". Proti tomuto nařčení se dnes v OVM na ČT1 ohradil Tlustý s velmi jednoduchým argumentem: "Dokážete si představit, že bych obcházel lobisty a poslance a říkal jim Poslyš, nemáš zájem o materiály kompromitující mou osobu?" Myslím, že máme vzácnou šanci snadno vydedukovat, na které straně sporu se nachází pravda.

27.8. 08 Zemřel herec Michal Dočolomanský

Známý slovenský herec (obsazovaný i do některých úspěšných českých filmů) zemřel ve věku 66 let na rakovinu plic. Se svou nemocí seznámil veřejnost v lednu. Přes zjevné riziko nedokázal nebo nechtěl přestat kouřit a svého zlozvyku se nevzdal až do smrti.

Rakovina patří mezi nejbolestnější způsoby opuštění světa živých a pokud někdo ignoruje všechna jasná fakta a reaguje na ně např. bonmoty typu "čekám konec, zatím nic nebolí", nemohu takové chování označit jinak než jako klasickou lidskou hloupost.  

Nově zavlečené exotické rostliny v Beskydech a Jeseníkách

Jak informoval Radiožurnál, v Jeseníkách (oblast Petrových kamenů) byla objevena prvosenka rubínová (Primula rosea), která jinak roste v Himalájích. Kde se vzala v našich horách, těžko říci, avšak protože jde o pěstovaný druh, pravděpodobně zde byla zavlečena člověkem. V tomto světle se jako podstatně významnější objev jeví prokázání existence sklenobýlu bezlistého (Epipogium aphyllum), jehož nejbližší výskyt máme doložen z Nových Sadů na Drahanské vrchovině (Kubát 2002). Jde o bezlistou nezelenou orchidej, která při neschopnosti fotosyntézy je nucena využívat organických látek z půdy. Tento způsob výživy (saprofytismus) je rostlinám cizí, využívá proto symbiotických hub (mykorhýza). Tato prazvláštní orchidej byla roku 2007 objevena také na Šumavě (Prachaticko).

Také v Beskydech objevili botanici zavlečeného exota - je jím špirlice nachová (Sarracenia purpurea), oblíbená severoamerická masožravka ("láčkovka"), která se z ničehonic objevila v přírodní památce Podgrúň. Jde o zajímavé objevy,ze kterých však botanici nemají žádnou radost, jak dokazuje článek Botanické společnosti .

25. 4. 08 Ekologové rozdělovali v pátek v Brně ceny za antiekologický čin „Ropák roku“ a za antiekologický výrok „Zelená perla“.

Největším Ropákem roku 2007 zvolila stočlenná porota ekologů, sociologů, pedagogů či umělců náměstka ministra dopravy Jiřího Hodače, Zelenou perlu získal podle očekávání prezident Václav Klaus.

Zlatou perlu získal Klaus za výrok „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci“. Klaus měl v anketě o Zelenou perlu hned sedmnáct nominací. Vysloužil si je svým kritickým postojem k vědeckým poznatkům o globálním oteplování. „Je otázka, jestli má ještě vůbec cenu pana Klause dále hodnotit, nebo jen monitorovat. V posledních letech se opakuje. Nemá rád ekology, nemá rád ochranu životního prostředí,“ řekl při vyhlášení Miroslav Patrik z organizace Děti Země.

Jožin z bažin dobývá Rusko

Už to není takové skvělé jako v Polsku, ale i Rusové jsou Jožinem nadšeni a překládají si jej do své mateřštiny. Snaží se jej také v rámci svých možností interpretovat. Vznikají také tématická videodram ata v českém znění s ruskými titulky. Ivan Mládek zažívá renesanci.

24.2. Mládkova koncertní šňůra Opole - Poznaň - Varšava - Kielce má mimořádný úspěch

Mládek zpívá česky i polsky, téměř celou průvodní řeč se naučil v polštině. Ve Varšavě byl o něj tak enormní zájem, že pořadatelé museli domluvit jeden koncert navíc. O jeho pobytu v Polsku natočil reportáž i Polsat.

Ivo Pešák při té příležitosti prozradil, jak došlo k jeho pověstnému tanečku: při natáčení písničky se zjistilo, že Mládek zapomněl doma banjo! Domluvili se tedy, že Mládek bude prkenně stát, zatímco Pešák bude v refrénu vedle něj křepčit. Komický efekt tohoto nápadu nyní hýbe Polskem, na video serveru WIDELEC zaujímá Jožin z Bažin (zatím pouze) druhé místo v hitparádě.
Blíže např. článek na Novinkách.

Pro tuto šňůru nazpíval Mládek Jožina v polštině.

únor 2008 - Jožin z bažin pokračuje ve vítězném tažení Polskem

Jožin z Bažin Ivana Mládka válcuje v Polsku jednu hitparádu za druhou. Vyhledávač Google registruje ke dni 14.2. 442 000 odkazů na Jožina jen na polsky psaných stránkách! Polská jožinomanie zašla tak daleko, že vznikají jako houby po dešti i-stránky zaměřené na Jožina z bažin (samozřejmostí je překlad písně do polštiny). Mezi nejúplnější patří stránka "Wszystko o Jożinie z Bażin" (všechno o Jožinovi z bažin). Některé stránky jdou tak daleko, že tuto osobu personifikují a vytvářejí pro ni reálný životopis po vzoru českého Jára da Cimrmana. Jožin z bažin byl zparodován a hraje se jako satira na polského premiéra, případně obecně na polské politiky. Ať už je Jožin parodován jakkoli, vždy najdeme po levici zpěvákově groteskně tancující osobu, která má svůj vzor v Ivu Pešákovi. Studenti neváhají nacvičovat chytlavou melodii na nejrůznějších nástrojích, poslechnout si lze např. verzi na akordeonu (s nezbytnou polskou vlajkou v pozadí). V internetových aukcích se nabízejí vinylové LP desky Banjo Bandu Ivana Mládka za neuvěřitelných 149 zl., čili cca 1050 Kč!

Ivan Mládek na situaci pružně zareagoval - již nyní v únoru chystá dva koncerty v Polsku (Opole, Poznaň) a brzy vydá novou desku s nahrávkami starých šlágrů, z nichž jedna třetina bude nahrána v polštině. Inu Poláci se mají nač těšit!

Jožina z bažin v simultálním polském překladu si lze stáhnout zde .

5. 2. 2008 Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík odvolal k 5. 2. 2008 Barboru Tachecí z funkce ředitelky stanice ČRo 1 - Radiožurnál.

Rada Českého rozhlasu vzala tuto skutečnost na vědomí. Inu spravedlnost funguje nejlépe tam, kde by to koneckonců nějakou dobu šlo i bez ní...

20. 1. 2008 Změny na Radiožurnálu (ČRo1) vedly k nevšední diskuzi v Dobrém jitru (Dobrém ránu)

Změny spočívají především ve vyhození osvědčených moderátorů (Ivan Hofman) a v nahrazení jejich pořadů muzikou nebo pořady s moderátory komerčních rádií. Nové znělky jsou tak moderní, že se téměř nedají poslouchat. Naštěstí jsou krátké. Dvě petice proti těmto změnám podepsalo přes 8000 posluchačů.
V Dobrém Jitru se s ní pokusil udělat rozhovor J. Václavek, výsledek však byl více než žalostný. B. Tachecí ukázala a dokázala, že s ní opravdu není lehké pořízení! Ovšem tato diskuze se stala záhy nejstahovanějším pořadem ČT hned po svatbě K. Gotta! Na http://www.youtube,com/ je k dispozici hned v několika variantách. Je dobré si poslechnout celý rozhovor, avšak mi se nejvíce líbila tato zkrácená a hudbou doaranžovaná výstižná verze! Ačkoli South Park nemusím, na takovouto parodii je skvělý.

17.12. 2007 Na Slovensku zemřela žena pod rukama léčitele

Informovaly o tom Novinky.

6.12. 07 - V říjnu zemřel jeden z nejlepších popularizátorů vědy v ČR

Když jsem se dočetl, že 24. 10. zemřel Ivo Budil, opravdu mi zvlhl pohled na monitor. Jeho Meteory jsem si pouštěl v době, když jsem studoval na gymnáziu, nešlo si jen tak dle nadpisů stahovat celý pořad do svého přehrávače a dle libosti pouštět jednotlivé příspěvky, a kdy jsem puštěným rádiem v sobotním ránu budil své sourozence.

Nicméně není to ani tak nostalgie spojená s jeho hlasem jako fakt, že cenný byl v dané době obsah pořadu. Tento člověk uměl "naučit vědce vyprávět příběhy", a proto mu patří velký dík! Všem, kteří nevědí, proč je popularizace důležitá doporučuji příspěvekIvo Budil o popularizaci" (9:20 minut, MP3, stránka ČRo). Více o tomto člověkovi se dočteme na stránce Českého rozhlasu.

10.11. 07 Klaus kritizoval klimatické iniciativy Merkelové

Prezident Václav Klaus vyjádřil údiv nad tím, že německá kancléřka Angela Merkelová věří "ideologii" klimatické změny. Rozsáhlý rozhovor vyjde v pondělí v německém ekonomickém časopisu Wirtschaftswoche. Plány Merkelové na padesát let dopředu mu prý připomínají pětiletky z dob komunistického plánovaného hospodářství. (http://www.novinky.cz/domaci/klaus-kritizoval-klimaticke-iniciativy- merkelove_126541_pms38.html)

To, že náš prezident má vlastní názor na akceleraci oteplování planety vlivem lidské činnosti, je jen jeho věc. To, že vystupuje v OSN se svými názory odporujícími vědeckým poznatkům, je chyba - ale pořád ještě mohu zatnout zuby a říci dobrá, hájí svůj názor. Ale aby kritizoval německou kancléřku za to, že dá přednost názorům odborníků na klima před názory ekonoma, to už je na mě opravdu silné kafe. O to více mě mrzí, že se Václavu Klausovi nepostaví v boji o prezidentský post prof. Václav Pačes - jeho titul profesora totiž není čestný, ale zasloužený. Takovou ostudu by nám v Evropě rozhodně nedělal.

12. 10. 07 Bývalý americký viceprezident Al Gore a Mezivládní panel pro změny klimatu IPCC dostali Nobelovu cenu za mír.

Je dobře, že si ve Švédsku uvědomují hrozící nebezpečí více než na Pražském Hradě.

17.9. 07 se ve Zlíně narodila Ivanka Netušilová

24.9. 07 Václav Klaus vystoupil v OSN s projevem o globálním oteplování

Jeho stanovisko se dá shrnout takto: Klima se mění i bez zásahu člověka a příroda se s tím zatím vždy vyrovnala. Je věcí ochrany nezpochybnitelné svobody člověka právo produkovat dál megatuny oxidů uhlíku a dusíku, nic nám nehrozí, příroda si to vyřeší sama. Musíme dbát na právo států na průmyslový rozvoj.
Velice hezkou paralelu s rozděláváním ohně ve vyschlých lesích nabízí imunolog Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., ředitel Ústavu molekulární genetiky AVČR a profesor Přírodovědecké fakulty UK.

Možná by neuškodilo, kdyby se v. Klaus seznámil s následujícím dokumentem:

Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k diskusi o klimatických změnách

Dokument byl vytvořen na základě prezentací v rámci semináře Komise „Globální změna klimatu: vědecké poznatky“, který se konal 16. 4.2007, zprávy IPCC a s využitím materiálu Fakta o globální změně klimatu na internetových stránkách ČHMÚ.

"Pokud někdo zastává názor, že na prokazatelně omezené planetě lze provozovat neomezený ekonomický růst, je to dozajista šílenec, nebo ekonom."
Kenneth Boulding

12.8. 07 Reportérka IHned.cz testovala léčitele

Na stránkách Cesko.IHned.cz si můžete přečíst článek Ludmily Hamplové, která navštívila čtyři renomované léčitele (jejich renomé obhajuje např. sám Antonín Baudyš na astrolabu), kteří jí radili nejen v oblasti medicínské, ale navíc také partnerské a sexuální. Je dobré si přečíst celý článek, výmluvný je ovšem sám závěr:

I přes suverénní diagnostiku mých zdravotních problémů byli navštívení léčitelé naprosto mimo. Stříleli pěkně od boku jako kovboj s vypitou lahví pěkně ostré whisky. Nemám problém se zrakem, naopak vidím jako ostříž, můj močový měchýř je rovněž v pořádku a přítel o mě něžně pečuje.

Ale mám jinou a dost vážnou nemoc - endometriozu, která zasahuje mé ženské orgány a způsobuje mimo jiné cysty a srůsty a jiné nepříjmené záležitosti. Polovina žen se stejnou diagnózou je neplodných. Sama bych bez moderní medicíny nebyla schopna dělat svou práci a trávila čas v krutých bolestech. Jen tak mimochodem, za pár dní mě čeká čtvrtá gynekologická operace. Jestli tady není něco špatně, když léčitelé pomocí svých zaručených metod nedokáží odhalit takto závažný problém.

21.7. 07 - Evropská unie konečně povolí pěstování geneticky modifikovaných brambor

V používání geneticky modifikovaných organizmů (GMO) jsme my Evropané mnoho let za USA. Každý třetí Evropan věří, že geny vymysleli frankensteinovští vědci! A 58 procent si dokonce myslí, že pojídání GM může ovlivnit jejich dědičnost.
Velmi hezký článek měl na toto téma Ivan Brezina v MF DNES.

A kdo jiný by se měl k této problematice vyjádřit než molekulární biolog prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., předseda České akademie věd a možný kandidát na prezidenta ČR?

15.7. 07 - Nezvyklá úroda lískových oříšků

V tomto roce se téměř všechny lísky honosí vysokým počtem lískových oříšků. Přispěla k tomu zajisté mírná zima, především únor, kdy lísky kvetou. Za zmínku v té souvislosti stojí, že z lískových jehněd, které většina lidí zná jako jedny z prvních jarních květů vůbec, žádné oříšky nevznikají. Líska je rostlina jednodomá, jehnědy jsou květy samčí a jsou pouze zdrojem pylu. Samičí květy lze najít jen při pečlivém hledání - vypadají jako listové pupeny, ale vyčnívají z nich jasně červené blizny květu.

1. 7. 2007 - Lidé ničí ptačí hnízda v obavě před ptačí chřipkou

14.4. 07 - Lesy jsou v plném rozkvětu, dlouho to však již nevydrží.

Přijměte proto jako pozvání do lesa několik fotografií.

23.3. 07 - proběhlo setkání bývalých studentů Aplikované botaniky se současnými.

Informace o setkání najdete zde.

20.3. Prezident Klaus byl pozván pohovořit o svých názorech na globální oteplování do Kongresu USA

Když chtěli najít zákonodárci USA oponenta vůči Al Gorovi, bývalému viceprezidentovi, narazili na problém. V únoru proběhla mezinárodní diskuze klimatologů z celého světa, která potvrdila významný vliv člověka na oteplování planety, takže najít uznávaného klimatologa, který by tvrdil opak při slyšení v Kongresu, nebylo jednoduché. Nakonec tuto úlohu s povděkem přijal Václav Klaus.
Velmi hezký komentář měl k této skutečnosti Ivan Hofmann v pravidelné Poznámce I.H. na Radiožurnálu.

10.1. Americký kongres schválil zákon o kmenových buňkách

Americký kongres prokázal záhy po "ozdravění" demokratickou většinou poslanců, že prohra republikánů ve volbách bylo štěstí pro celý pokrokový svět. Hlasy demokratů a několika republikánů schválil zákon o kmenových buňkách, umožňující využití embryonálních kmenových buněk pro lékařské účely. Bohužel je prezidentem stále ještě G. Bush, který bude tento zákon jistě vetovat, stejně jako v červenci minulého roku. Bush se ani náhodou neohlíží na názor odborné veřejnosti, podle které brání vývoji terapie proti nevyléčitelným nemocem. Prezident Bush a jeho stoupenci především z řad náboženských kruhů argumentují, že mikroskopická, čtyři dny stará embrya, ze kterých se kmenové buňky získávají, jsou potenciální lidské bytosti. Odebrání kmenových buněk z embryí považují za neetické dokonce i v případě záchrany života. Naproti tomu profesor Hawking tyto námitky odmítá a přirovnává odnětí buněk z lidských embryí k transplantaci orgánů od mrtvých lidí. "Skutečnost, že kmenové buňky mohou pocházet z embryí, není důvodem k odmítnutí výzkumu, protože embrya stejně zahynou," tvrdí. Uvedený výzkum naopak považuje za morální.
Na přehlasování veta bude kongres potřebovat dvoutřetinovou většinu, a tou demokraté nedisponují. Jelikož však už nyní pro tento zákon zvedlo ruku také přes 30 republikánů, nejsou šance tohoto zákona nulové.
O problematice kmenových buněk obecně a o stavu v Evropě na počátku třetího tisíciletí se můžete dočíst v článku Jaroslava Petra.
P.S.: Jak jsem dodatečně zjistil, můžete si prof. J. Petra také poslechnout; rozhovor s Ivo Budilem o chimérách, kmenových buňkách a jejich využití naleznete zde.

19.12., ČRo, o nestátních organizacích

Blíží se vánoce a jako každoročně jsem oslovován všemi organizacemi, kterým jsem kdy přispěl nějakou dobrovolnou částkou. Všichni doufají, že v této emocemi nabité předvánoční době budou peněženky dárců zvláště štědré. Nelze než to přijmout jako fakt - doba předvánoční je dobou charitativních organizací. Vzpomněl jsem si na to, když jsem se dozvěděl, že polský deník Gazeta Wyborcza na svých stránkách zveřejnil otázku: "Jaká je největší nestátní organizace?". Bleskly mi hlavou nejprve Červený kříž, pak Greenpeace, avšak brzy jsem byl vyveden z omylu. Šlo o fór, největší nestátní organizací je podle polského listu Česká republika. Nuže až sem jsme se s naší politickou reprezentací dopracovali.

29.11., zprávy radiožurnálu 7.00

Počasí: ... A na závěr upozornění pro řidiče: Na našem území se mohou vyskytovat mrhy... Pardon, mlhy a mlholení!

V listopadu vychází kniha autorů Františka Koukolíka a Jany Drtilové Vzpoura deprivantů.

Protože jde o druhé (přepracované) vydání knihy, kterou vlastním, mohu ji na tomto místě vřele doporučit. Kniha pojednává nejen o deprivacích a deprivantech, ale také o uchvácené moci a jejím vlivu na lidskou psychiku, ale především o skupinové hlouposti. Je zajímavé, jak mnoho knih a článků bylo napsáno o lidské inteligenci a jak málo o hlouposti. Nejběžnějším projevem skupinové hlouposti je přesvědčení, že to, čemu věří většina lidí okolo mě, je pravda. Živí se tak početná armáda astrologů, sektářů a šarlatánů. Tuto problematiku však kniha neřeší příliš do hloubky, chtělo by to mít možnost přečíst si i další Koukolíkovu knihu Homo sapiens stupidus. Ve vzpouře deprivantů se spíš setkáme s lidskými osudy a poruchami mysli a osobnosti (vyvolanými jak geneticky, tak vnějšími vlivy, např. válečnými konflikty, ale také šarlatánstvím, narkotiky, mocí a penězi). Pro studenty bude jistě zajímavá také pasáž o náslí v životě amerických středoškoláků - po přečtení bude snad každý student i přes vědomí nedokonalosti našeho vzdělávacího systému rád, že studuje zrovna v srdci Evropy. Knihu vydává nakladatelství Galén v edici Makropulos.

(C) Nt 2006-11-19